Світ без стереотипів

01.12.2013
1695
0
Світ без стереотипів
Ромський жіночий фонд «Чіріклі» вчитиме журналістів правильно розповідати про ромів

Упродовж двох днів одеських журналістів і блогерів на семінарі «Роми, інші національні меншини у ЗМІ» навчали толерантно писати на цю тему. До участі запросили представників ромської та азербайджанської громад, представників ромських організацій і місцевих органів влади, іноземних студентів і студентів журналістських факультетів місцевих вишів.

Методологія викладання базувалася на «anti-biased»-підході — «позбавлення звички сприймати світ через призму стереотипів». Організатором виступила міжнародна благодійна організація «Ромський жіночий фонд «Чіріклі». Приводом для зустрічі стало затвердження плану заходів щодо реалізації «Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року» та ажіотаж навколо самої стратегії.

Перше, на що звернули увагу учасників семінару: розробка комплексного плану заходів для реалізації національної стратегії і його втілення — важливий демократичний крок. Низка міжнародних правозахисних організацій стверджують, що роми в Україні зіштовхуються з прямою та непрямою дискримінацією в усіх сферах життя, а серед посадових осіб та у ЗМІ поширена «мова ворожнечі» щодо ромів. «Цього бути не повинно. Саме журналісти першими мають простягнути руку допомоги ромам і перестати вживати в своїх текстах відверто антилюдяні шаблони, кальки ще з доби СРСР, часів гонінь на євреїв та ромів», – зауважила експерт з питань мирної журналістики Олена Суслова.

«Маємо усвідомити, що роми — це далеко не лише жебраки на вокзалах, безхатьки і безсоромні крадійки-ворожки, це не лише брудні, обдерті дітлахи. Кожен з нас має заглянути в суть цієї проблеми: чому вони просять ту милостиню, чому ходять в брудному одязі й не мають де жити. У нашому суспільстві ромам живеться непросто. Якщо хворіє дитина, не кожен лікар погоджується приїхати й обстежити її. Хоч як би мати не плакала, як би не благала і які б гроші не пропонувала. Проблема — в зверхньому ставленні суспільства до людей ромської національності», — наголосила Жужуна (Жужа) Дудучаєва, представниця ромської і грецької культур. Разом із своєю донькою Анною Жужа не перший рік працює соціально-медичним посередником. Її основний обов’язок — згладжувати гострі кути непорозумінь, шукати рішення в складних питаннях і суперечках між ромами, медиками, представниками влади й різними організаціями.

Свої «вісники миру» є й у фонді «Чіріклі» (у перекладі з ромської мови означає «пташка», заснований у 1997 році). Початком роботи фонду була діяльність його засновниць у жіночій раді при Ромській асоціації в місті Ізмаїлі, яка опікувалася питаннями соціального захисту етнічних ромів у регіоні. «Нам хотілося б, щоб люди знали про нашу націю реальну інформацію, а не викривлену журналістами однобоку, суб’єктивну «псевдоправду». У ромів дуже багато проблем. Основні з них — відсутність документів, житла, безробіття», — звернулася до журналістів Зола Кондур, віце-президент МБО «Ромський жіночий фонд «Чіріклі».

Цієї осені такі ж семінари пройдуть ще у Запоріжжі, Ужгороді та Харкові.
Іванна ДЕРЕВ’ЯНКО.
О материале
Ошибка в тексте? Выделите и нажмите Ctrl+Enter!

Теги:
Об авторе
avatar

Реклама

Торецкий автобазар

Недвижимость Торецка

Работа в Торецке

Реклама