Вишивка біллю

19.09.2013
3504
0

В Україні існують ремесла, які можна назвати брендовими для української культури.  Серед них решетилівська вишивка білим по білому. Вишивка білим по білому, або вишивка біллю,  один з найскладніших та водночас найоригінальніших видів української народної вишивки.  Виникла у Решетилівці і стала візитною карткою цього краю.  У вишивці білим по білому використовують старовинні техніки та шви.  Зокрема лічильну гладь, мережку, вирізування. Ці прийоми виконані білими або пастельними кольорами. Раніше вважалося, що вшивати білими кольорами почали через бідність, але це не так. Перед вишиванням нитки вибілювали цілих три роки.

Решетилівка  - велике село майстрів у самому серці Полтавщини, всесвітньо відомий центр ткацтва, вишивки та килимарства. А вишивка білим по білому, що отримала саме тут початок, - це одна з візитних карток України, вид української народної вишивки, визнаний одним з найбільш складних і оригінальних.

Погодьтесь, яскравий, квітчастий візерунок рідко претендує на складність у техніці виконання: якщо це вишивка хрестом, то лише хрестом, якщо гладдю, то це гладь і тільки. І якщо майстриня вишиє такий малюнок білими нитками на білій тканині - він на ній пропаде, загубиться. А от спробуй тон в тон вишити!

Відсутність фарб у решетилівської вишивці компенсується поєднанням відразу кількох технік виконання візерунка з рослинними і геометричними мотивами в одній роботі. Це може бути і складна мережка, і хрестик, і гладь. Багато хто намагається працювати в манері решетилівських майстринь, та не у всіх виходить досягти бездоганності і вивіреності, характерної для решетилівської вишивки. За цією красою їдуть до Решетилівки з усього світу.

На відміну від лічильної, біла гладь, шиється по нанесеному на тканину малюнка з настилом, або без нього. Розвиток мистецтва вишивки білою гладдю відноситься до XIX століття; найбільше поширення вона отримала у Володимирській і Івановській областях. Біла гладь - техніка вишивання білими нитками на тонкій тканині - батисті, маркізеті. Зазвичай такий вид вишивки поєднується з вузликами, дірочками, стягами, мережками та іншими видами додаткового шиття.

Узори для вишивки картин білою гладдю складаються з рослинних мотивів у вигляді букетів, гірлянд. Контур переведеного на тканину малюнка переносять  частими стібками, швом "вперед голку". Потім, виконують настил великими стібками в напрямку, протилежному майбутнім стібкам гладі. Чим більше стібків настилу, тим більш опуклою буде вишивка. Шов білої гладі має дуже багато різновидів: «Рядочки», «шов назад голкою», «валик», «вузлики», «Пампушка», «листочок», «лапочка», «різьблений листочок».

http://etnodim.com.ua

О материале
Ошибка в тексте? Выделите и нажмите Ctrl+Enter!

Теги: Вишивка біллю
Об авторе
avatar

Реклама

Торецкий автобазар

Недвижимость Торецка

Работа в Торецке

Реклама